četrtek, 10. april 2014

Starup vikend Slovenija



Koper, 7. april 2014 - Na Startup vikendu Slovenija, ki je potekal od 4. do 6. aprila 2014 v petih mestih na šestih lokacijah po Sloveniji, je več kot 330 študentov razvijalo podjetniške ideje in ustvarjalo svojo karierno prihodnost. Študentske ekipe so, pod skrbnim vodstvom izkušenih mentorjev in uspešnih podjetnikov, v enem vikendu zgradile prototip in poslovni model svoje rešitve, ter postavile temelje za nadaljnji razvoj idej v podjetja. Start up vikend je potekal tudi v UIP Univerzitetnem razvojnem centru in inkubatorju Primorske v Kopru.

Potek dogodkov
Sodelujoče študente so z motivacijskimi nagovori spodbudili v posamezni regiji uspešni in izkušeni podjetniki, ki so študentom razkrili svojo podjetniško zgodbo ter jim podali koristne nasvete iz prve roke kako se lotiti trdega podjetniškega dela in kako zgraditi uspešno podjetje.
Študentje so imeli nato priložnost predstaviti svoje podjetniške ideje ter prepričati udeležence, da je njihova ideja vredna nadaljnjega razvijanja. Po predstavitvah so udeleženci glasovali za najboljše ideje in na podlagi števila udeležencev je bilo izbrano določeno število idej z največ glasovi. Študentje po Sloveniji so predstavili kar 90 idej, 52 idej pa je prepričalo udeležence, da imajo potencial za realizacijo.
 
Oblikovale so se interdisciplinarne skupine študentov različnih fakultet, kjer je vsak član s svojim znanjem in idejami pripomogel k boljši realizaciji ideje. Študentje so dobili vsa potrebna znanja in napotke za uspešen razvoj poslovnega modela podjetja. Zadnji dan tekmovanja so predstavili rezultate, ki so zajemali prototip, Business Model Canvas, osnutek prodajne spletne strani, anketo med potencialnimi kupci in Power Point predstavitev.

Študentom so bili skozi celoten vikend na voljo uspešni podjetniki in mentorji z različnih področij, ki so s svojimi znanji podjetniškim ekipam pomagali do čim boljšega poslovnega modela oz. prototipa podjetja.

Študentski podjetniški zmagovalci
Organizatorji so zadnji dan sestavili komisijo iz podjetnikov, mentorjev, investitorjev in predstavnikov podpornega okolja, ki je med vsemi idejami razglasila zmagovalca.
Komisija je ideje ocenjevala po kriterijih,  in sicer inovativnost ideje, raziskava trga in ovrednotenje strank, poslovni model, globalni potencial in sinhronost ekipe.

Zmagovalne ekipe na šestih lokacijah po Sloveniji so:
·         Ljubljana (Tehnološki park Ljubljana): Helpi – zapestnica za pomoč gluhim in naglušnim.
·         Ljubljana (Ljubljanski univerzitetni inkubator): SmartPot (vzgoja orhidej v lončku z vgrajenim senzorjem, ki opomni na idealen čas zalivanja).
·         Maribor: Zapestnica Monitio.
·         Nova Gorica: Pametni zapestni trak za ekstremne športnike, ki se ponaša z velikim touch zaslonom, robustnostjo in vodoodpornostjo.
·         Koper : Rolaj kjerkoli - podnastavek za rolerje, ki je namenjen aktivnim rolerjem in omogoča rolanje kjerkoli.
·         Novo mesto: Hram zdravja - domača gostilna z zdravo prehrano.

Utrinke Startup vikenda najdete:
·         Tehnološki park Ljubljana (Ljubljana)
·         Ljubljanski univerzitetni inkubator (Ljubljana)
·         Tovarna podjemov (Maribor)
·         Primorski tehnološki park (Nova Gorica)
·         Podjetniški inkubator Podbreznik (Novo mesto)

O projektu
Podjetniški vikendi za študente so, v skladu z globalnimi trendi spodbujanja podjetništva med mladimi, intenzivni, interdisciplinarni, osredotočeni na konkretizacijo ter ne nazadnje tudi zabavni vikendi, na katerih študentje razvijajo svojo poslovno idejo po najsodobnejših metodologijah (»d.school«, »lean startup« in »business model generation«).

Cilj tovrstnega usposabljanja je
spodbuditi nastajanje inovativnih podjetniških idej, predvsem pa študentom predstaviti orodja, ki so v današnjem času ključna za podjetniško oziroma inovativno udejstvovanje, hkrati pa je tovrsten pristop pomemben za razvoj mehkih veščin, ki so danes nujne za njihov karierni razvoj.

Enotno podjetniško akcijo za mlade so organizirali člani konzorcija Zavod Ypsilon, Tehnološki park Ljubljana d.o.o., Ljubljanski univerzitetni inkubator d.o.o., Tovarna podjemov, podjetniški inkubator Univerza v Mariboru, Primorski tehnološki park d.o.o., Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske d.o.o. in Razvojni center Novo Mesto d.o.o., in sicer v okviru programov Iniciative Start:up Slovenija in 47 visokošolskih zavodov, v okviru petih univerzitetnih oziroma visokošolskih središč. Izvedbo projekta sta omogočila Javna agencija SPIRIT Slovenija in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Kontakt v UIP:
Andrej Medved, UIP Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske
T: 05 907 82 85, E: andrej.medved@uip.si

sreda, 2. april 2014

Zaključek i.šole: študenti so se uspešno soočili z danimi izzivi in predstavili kreativne rešitve!



Z zaključnim srečanjem pri predmetu Snovanje in izpeljava podjetniške zamisli v okviru magistrskega študija Management na UP FM se je v torek 1. aprila zaključil letošnji intenzivni šest tedenski projekt i.šola oziroma Inovacijska šola. Zaključili smo jo z navdušujočimi predstavitvami končnih izdelkov študentk in študentov iz študijskega središča Celje Fakultete za management.

 Pri reševanju konkretnega poslovnega izziva, ki se je navezoval na spletni portal PIA kot tudi pri reševanju drugega, bolj akademskega, izziva so študenti pri reševanju pokazali visoko stopnjo kreativnosti, ustvarjalnosti in inovativnosti. Kot že vedno do sedaj, se je tudi tokrat izkazalo, da študenti združeni v delovne time skupaj zmorejo in dosežejo več kot najboljši posameznik.

 Študenti so se skozi vseh šest tednov učili dizajnerskega razmišljanja (angl. design thinking). Pristop dizajnerskega razmišljanja je študentom ponudil povsem nov in različen pristop in pogled na razvoj idej in proizvodov po vzoru Univerze v Stanfordu iz ZDA. Pri študentih smo uspešno spodbudili ustvarjalni pristop k reševanju realnih problemov in spodbudili sodelovanje med gospodarstvom in fakulteto. Delo je potekalo v majhnih skupinah, ki smo jih vodili in usmerjali različni mentorju. Poleg nosilca predmeta, prof. dr. Mitje Ruzzierja smo več kot 50 študentov skozi proces dizajnerskega razmišljanja vodile še doc. dr. Tina Bratkovič Kregar, asist. Jana Hojnik in asist. Ula Mejaš. 

Na srečanjih so se nam pridružili tudi gostje iz prakse, in sicer Petra Ilar iz podjetja Planet GV d.o.o., je s študenti sodelovala skozi celoten proces in jim podajala uporabne povratne informacije, ki so ji pripeljale do še boljših končnih rešitev. Na tretjem srečanju se nam je pridružil podjetnik Ronald Pintar, solastnik podjetja Fibernet d.o.o., ki je študentom predstavil svojo uspešno podjetniško zgodbo in jim dal nekaj napotkov in spodbud za to, da bi se odločili za lastno podjetniško pot. Poleg tega jim je odgovarjal na vprašanja v povezavi z iskanjem rešitev za njihove izzive. Pri predstavitvi prvih prototipov se nam je pridružil Primož Černigoj, ki je svobodni grafični oblikovalec in za podjetja ustvarja celostne grafične podobe. Študentom je pomagal pri izboljšavi prototipov, saj jim je podal zelo zanimive in kreativne povratne informacije.

Na koncu projekta i.šola so nam študenti predstavili izjemne kreativne, ustvarjalne in inovativne rešitve za podane izzive. Njihovi končni izdelki bodo predstavljeni tudi na naši Facebook strani (https://www.facebook.com/InovacijskaSola), kjer bo potekalo tudi mini tekmovanje za najboljši video. Zmagal bo tisti video z največ »lajki«. Torej vabljeni k všečkanju!

Zapisala : Ula Mejaš