sreda, 3. junij 2015

Karierna borza & festINNO



V sklopu dogodka FestINNO je v sredo, 20. 5. 2015 ob 13.00, potekala Karierna borza. Poleg Kariernega centra in ZRS Bistra Ptuj so se nam predstavili še štirje na dogodku prisotni delodajalci. 

Predavanje se je začelo z nagovorom Blanke Palčič in njeno kratko predstavitvijo Kariernega centra UP. Le-ta je za nas pomemben, saj so njegove dejavnosti namenjene prav nam, študentom in diplomantom, ter dijakom, zaposlenim na UP in širšemu družbenemu okolju. Tekom leta izvajajo različne zanimive in uporabne aktivnosti – od informiranja in kariernega svetovanja, povezovanja študentov in diplomantov z delodajalci, do izvajanja različnih delavnic, seminarjev, usposabljanj ipd.

Blanka je nato besedo prepustila dr. Lidiji Tušek, ki nam je povedala nekaj več o on-line borzi in projektu Maraton, katerega vodilni partner je prav Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj, od koder je tudi prišla gostja.  V okviru projekta Maraton je bila vzpostavljena on-line borza raziskovalnih nalog, ki povezuje študente in dijake, podjetja ter profesorje in mentorje. Tu lahko podjetja vpisujejo raziskovalne naloge, ki rešujejo konkretne razvojne izzive podjetja samega, in na katera se lahko dijaki in študentje prijavimo za opravljanje praks, diplomskih/magistrskih nalog v navezavi z mentorji. Tako se krepi raziskovalna in inovacijska dejavnost v podjetjih in hkrati olajša podjetjem iskanje mladih kadrov za razvojne oddelke, mladi pa se lahko dokažemo pri potencialnih delodajalcih. 

Vabilu se je odzval tudi mag. Bojan Mevlja, direktor primorskega družbenega centra,  Središča Rotunda. Zavod ima skupaj 7 zaposlenih in deluje kot neprofitna organizacija. Pomagajo mladim in družinam z raznimi svetovanji, izobraževanji in informiranjem ter hkrati tudi povezujejo in krepijo nevladni sektor v regiji in podpirajo socialno podjetništvo. 

Nato nam je Gordana Cvijanovič na kratko predstavila  podjetje Herbio d.o.o. Žalec, ki se ukvarja s proizvodnjo in prodajo zeliščnih izdelkov. Izpostavila pa je predvsem poslovno priložnost, ki sicer ne pomeni prav zaposlitve, temveč delo in možnost kariere, ki se lahko postopoma razvije v lasten posel.  Gre pa za samostojno in neodvisno delovanje, kot Herbio svetovalec ali vodja skupine svetovalcev. 

Petra Kukovec pa nam je nekaj več povedala o Turističnem združenju Izola. Člani združenja so Občina Izola, ključni akterji turističnega gospodarstva v Izoli (hoteli, turistične agencije, gostinski obrati) ter nekaj drugih subjektov. Osnovne dejavnosti zaposlenih pa so promocija Izole v Sloveniji in v tujini, spodbujanje in povezovanje turističnih in ostalih subjektov v Občini Izola in slovenski Istri, oblikovanje in spodbujanje novih turističnih produktov v Občini Izola itd. Za promocijo združenja poskrbijo tako, da se udeležujejo turističnih sejmov in borz, turističnih delavnic, oglašujejo v tiskanih in elektronskih medijih doma in v tujini, imajo pa tudi spletno stran. 


Zadnja predstavnica, Irena Baša, pa je predstavila koprsko podjetje, ki se uvršča med vodilne ponudnike zunanjega izvajanja IT storitev. To je Actual IT d. o. o., ki svoje rešitve trži pod štirimi blagovnimi znamkami GASO-Line, PORT-Line, BUSSINESS-Line in SERVICES. Strankam ponujajo informacije rešitve, ki zadovoljujejo njihove potrebe in jim prinašajo dodano vrednost v sklopu njihovih poslovnih procesov. Nudijo spremljanje delovanja in varnosti informacijskih sistemov ter podporo končnim uporabnikom  24 ur na dan / 365 dni na leto. Prisotni pa niso samo v Sloveniji, ampak tudi na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Srbiji in Italiji.
Zatem smo imeli možnost druženja z delodajalci.

Napisala,
Polona Rustja

ponedeljek, 1. junij 2015

Organizacija Podjetniških UPov letos "v rokah študentov"



Eden izmed osrednjih dogodkov v sklopu FestINNA je vsekakor dogodek Podjetniški Upi, ki se je odvijal v sredo, 20. 5. 2015, ob 16.00  v veliki predavalnici na FM-ju. Zanimiv program so skrbno pripravile študentke 3. letnika, povezovala pa ga je izr. prof. dr. Doris Gomezelj Omerzel.


Po kratkem pozdravu voditeljice in vodje univerzitetne katedre podjetništva prof. dr. Mitje Ruzzierja je sledila zanimiva okrogla miza na temo »Različni podjetniki, različne zgodbe«.  Na okrogli mizi so sodelovali in se nam predstavili Nastja, Miha, Matevž in Metka. Nastja Kramer, ki vodi uspešno podjetje Malinca, katerega glavna dejavnost je internetna prodaja zdrave hrane, je izpostavila to, da če delaš to, kar te veseli, na svoji podjetniški poti sploh ne vidiš ovir, saj vse narediš z veseljem. Miha Prebil je prišel iz podjetja Coinvest, ki je platforma za združevanje start-up-ov in specializiranih investitorjev. Povedal nam je, da je na začetku bilo težko predvsem privabiti investitorje, saj so sprva pridobili le tiste, s katerimi so imeli že prej osebne stike in vzpostavljeno zaupanje. Matevž Slokar, uspešni mladi podjetnik, pa nas je podučil, naj pri pogovoru z podjetniki vedno pokažemo svojo vnemo, veselje do dela in naj nas zavrnitve ne prizadenejo, ampak naj imamo dovolj poguma in volje za iti naprej, svojim ciljem nasproti.  Metka Šori, sooblikovalka v podjetju NOWAst3, pa je z leskom v očeh predstavila delovanje podjetja, ki je podaritev novega življenja odsluženim materialom, embalaži in izdelkom.

Zatem so sledile video predstavitve najboljših poslovnih modelov študentov Fakultete za management iz Kopra, Celja in Škofje Loke ter študentov Fakultete za turistične študije. Letošnje podjetniške ideje so bile raznolike in inovativne, od kuhinjskega pripomočka za odstranjevanje maščobe, brivnika CLEANCUT, copatkov z lučko ali s peskom, povodca z lučko, pa vse do aplikacij RightFoot , InTime, MyMate, slovenske vinoteke, počitnic kot nekoč, tematskih kartic itd. 


Napetost pred razglasitvijo najboljših poslovnih modelov je prekinil kratek skeč Amaterske gledališke skupine ŠOOV iz Šempasa, katerega sta odigrala policist in teta z Bonifike.
Temu je sledila še razglasitev zmagovalne skupine Inovacijskega izziva, delavnice, ki je potekala istega dne na temo »Kako lahko poživimo Titov trg?«.  Skupina treh študentov, ki je zmagala, je imela idejo, da bi na trgu bile premikajoče sedežne blazine, ki bi služile za kino na prostem, ter s katerih bi lahko tudi naročili različne stvari iz okoliških lokalov, ki nam bi jih potem prinesli. S tem Titov trg ne bi bil samo prehodno območje, ampak trg, na katerem bi  se ljudje več družili.

Težko pričakovani zaključek, razglasitev treh najboljših poslovnih modelov, je navsezadnje tudi prišel. Tretje mesto so zasedli študentje s povodcem z lučko, drugo mesto zdravilni hišni copatki s peskom in magnetom, prvo pa copatki z lučko oz. LED Slippers.  

Upam, da bo zmagovalni skupini glavna nagrada - brezplačni najem poslovnega prostora v univerzitetnem inkubatorju - pomagala pri uresničitvi njihove ideje in da kmalu ne bodo več le podjetniški upi, ampak uspešno start-up podjetje.

Napisala,
Polona Rustja

sreda, 27. maj 2015

Prof. Guido Bertoluzz - guest lecture for Erazmus students @ festINNO





20th of May 2015 Erasmus students from around the Europe have had unique occasion to participate in lecture provided by Prof. Guido Bertoluzzi. During the first part of the lecture students have had the opportunity to gain knowledge about nowadays trends on technological markets. By presenting two big companies Mr Bertoluzzi showed what had changed in connection with new market expectations. The result of those changes is functioning of companies on the edge of two or more industries. Lecturer explained that strong diversification can also lead company to a bankruptcy. Students learned what business model is, and that every company in the market segment is our competitor. They discussed about customers’ expectations of the same products with different brand and price. “Servitization” phenomenon was explained on the base of airlines example (Platform Based Competition). It has been pointed out that customer is not interested in a product any more but in result which product provides. 
 
Nowadays this result is not only a service - it is an „experience”. In the end of the lecture students learned that for companies is necessary to be agil. This feature allow to organizations develop their business model all the time and to remain a major player on the market. To summary students have had an opportunity to apply their knowledge in practice by work on a case study. 


Dorota Dylon

Erasmus student at the Faculty of management Koper