četrtek, 12. junij 2014

Uporabniško spodbujeno inoviranje (UDI) - povzetek rezultatov raziskave



V raziskavi je sodelovalo 280 podjetij starih od 0 do 20 let: 82 visokotehnoloških in 197 nizkotehnoloških podjetij. Pod visokotehnološka podjetja smo uvrstili podjetja iz naslednjih področij: informacijske tehnologije, robotika, biotehnologija, semikonduktorji, telekomunikacije, nanotehnologija, avtomobilska industrija itd. Pod nizkotehnološka podjetja smo uvrstili vsa ostala podjetja, na primer turizem, svetovanje, izobraževanje, kreativne industrije itd. 
V raziskavo smo vključili naslednje vprašalnike: lestvico o uporabniško spodbujenem inoviranju, lestvico o naravnanosti na blagovne znamke, različne kazalnike inovativnosti, različne kazalnike poslovne uspešnosti in lestvico o zaznavanju panoge, v kateri deluje podjetje. Celoten vprašalnik je vseboval tudi demografske podatke o podjetju. Udeleženci so ocenjevali trditve z ocenami od 1 do 5.

Nekatera podjetja prakticirajo zaprti tip inoviranja, pri katerem inovacijski proces temelji predvsem na razvijanju novih tehnologij, znanje ostaja zaprto v podjetju in dostopno le redkim, prijava patentov ima visoko prioriteto, pri inoviranju sodelujejo predvsem zaposleni v podjetju. Druga podjetja pa se angažirajo v odprtem inoviranju, pri katerem sodelujejo tudi drugi ljudje in ne le zaposleni v podjetju (na primer zunanji inovatorji, uporabniki, kupci, poslovni partnerji). Eden izmed načinov odprtega inoviranja je uporabniško spodbujeno inoviranje, ki smo mu posvetili našo raziskavo.

Uporabniško spodbujeno inoviranje (USI) je pristop k inoviranju, pri katerem podjetja v vse faze inovacijskega procesa vključujejo uporabnike, nenehno iščejo povratne informacije o svojih izdelkih / storitvah na trgu in so usmerjena v dizajn z namenom zagotavljanja uporabniku prijaznih inovacij. Vključevanje uporabnikov v vse faze inovacijskega procesa pomeni raziskovanje njihovih dejanskih potreb z različnimi raziskovalnimi pristopi, kot so raziskovanje na terenu, poglobljeni intervjuji o navadah uporabnikov, opazovanje uporabnikov ipd. Vključevanje uporabnikov v inoviranje je še širše in zajema aktivno spodbujanje uporabnikov k iskanju idej za nove izdelke / storitve ali k izboljševanju obstoječih izdelkov / storitev. Podjetja organizirajo žive laboratorije, v katerih uporabniki razvijajo nove izdelke / storitve. Nekatera podjetja vključujejo uporabnike v svoje razvojne time. Iskanje povratnih informacij se nanaša na zgodnje prototipiranje in testiranje prototipov, organiziranje poskusnih prodaj in iskanje potencialnih kupcev že v fazi razvoja novega izdelka / storitve. Usmerjenost v dizajn pa se nanaša na osredotočenost podjetja k oblikovanju intuitivnih izdelkov / storitev, ki omogočajo enostavno uporabo različno zahtevnim uporabnikom. V praksi je pristop znan kot vitko podjetništvo, agilno inoviranje in kot dizajnersko razmišljanje. Uporablja se lahko tako za razvoj izdelkov kot tudi za razvoj storitev.

Tako vitko inoviranje podjetjem omogoči prilagodljivost, saj jim pogosti stiki z uporabniki omogočijo spremljanje spreminjajočih se potreb in trendov. Z uporabniško spodbujenim inoviranjem se podjetja izognejo visokim razvojnim stroškom, saj hitro preizkušanje osnovnih prototipov na trgu zagotavlja usmerjeno in konkretno povratno informacijo v zvezi z novim izdelkom / storitvijo. Čas je v razvojnem procesu izredno pomemben in uporabniško spodbujeno inoviranje s stalnim testiranjem trga gradi ravno na prihranku časa, ki ga podjetje dobi s tem, ko odkriva skrite potrebe uporabnikov in preizkuša že hitre nedodelane koncepte novih izdelkov / storitev. Slika 1 prikazuje tri ključne sestavine uporabniško spodbujenega inoviranja.


Slika 1. Uporabniško spodbujeno inoviranje.

V nadaljevanju so prikazani rezultati, kako uporabniško spodbujeno inoviranje zaznavajo podjetja, vključena v raziskavo.

Tabela 1. Povprečne vrednosti uporabniško spodbujenega inoviranja v visokotehnoloških in nizkotehnoloških podjetjih.

Vključevanje uporabnikov
Iskanje povratnih informacij
Usmerjenost v dizajn
Visoko tehnološka podjetja
3.7
3.8
4.2
Nizko tehnološka podjetja
3.3
3.5
3.9

Iz zgornje tabele je razvidno, da imajo visokotehnološka podjetja na vseh področjih uporabniško spodbujenega inoviranja višje rezultate. V primerjavi z nizkotehnološkimi podjetji bolj vključujejo uporabnike v razvoj, pogosteje iščejo povratne informacije in so bolj osredotočena na dizajn. Storitvena podjetja imajo še dosti rezerve pri izboljševanju svojih razvojnih procesov, pri prilagajanju storitev potrebam uporabnikov in pri sistematičnem načrtovanju storitev v smislu dizajniranja storitev.
Odnos med uporabniško spodbujenim inoviranjem je posreden, kot prikazuje Slika 2. Uporabniško spodbujeno inoviranje vodi do boljših kazalnikov inovativnosti in inovativnosti v primerjavi s konkurenco. Inovativnost pa nadalje vpliva na poslovno uspešnost, ki smo jo merili z rastjo prodaje, rastjo števila zaposlenih, rastjo tržnega deleža in subjektivnim zaznavanjem uspešnosti podjetja v primerjavi s konkurenco. Pri tem je povezanost višja v visokotehnoloških podjetjih v primerjavi z nizkotehnološkimi podjetji. Spodnja slika prikazuje povprečne korelacije.







Slika 2. Odnos med uporabniško spodbujenim inoviranjem in poslovno uspešnostjo podjetja. Prikazani so povprečni korelacijski koeficienti.

Podjetja, ki delujejo po načelih uporabniško spodbujenega inoviranja, se tudi bolj intenzivno ukvarjajo z razvojem svojih blagovnih znamk, kar se posredno odraža v poslovni uspešnosti. Zavedajo se, da so tržne kapacitete izredno pomembne za njihov razvoj, zato jih razvijajo prek različnih kanalov. Trženjske kapacitete se nanašajo na razvoj cenovnih programov, distribucijskih sistemov in trženjskega komuniciranja. Gre za poslovni model podjetja, ki močno vpliva na poslovno uspešnost. Podjetja profitirajo od uporabniško spodbujenega inoviranja prek dobro zastavljenega poslovnega modela, podprtega z močno blagovno znamko. So pa visokotehnološka podjetja v povprečju nekoliko manj usmerjena v razvoj tržnih kapacitet in poslovnega modela v primerjavi z nizkotehnološkimi podjetji, kar lahko ovira njihovo poslovno uspešnosti.




Slika 3 Vloga blagovnih znamk in trženjskih kapacitet v odnosu med uporabniško spodbujenim inoviranjem in poslovno uspešnostjo. Prikazani so povprečni korelacijski koeficienti.

Kako svoje panoge zaznavajo podjetja? Tabela 2 prikazuje, kako podjetja zaznavajo panogo, v kateri delujejo. Visokotehnološka podjetja zaznavajo večjo rast trga, večjo turbulentnost na trgu in tehnološko turbulentnost v primerjavi z nizkotehnološkimi podjetji. Zaznavajo pa nekoliko manjšo intenzivnost konkurence. Zaradi priložnosti na trgu, turbulentnosti in hitrega spreminjanja tehnologij, so ta podjetja tudi bolj naklonjena uporabniško spodbujenemu inoviranju, ker jim omogoča hitre povratne informacije s trga.



Tabela 2. Značilnosti panoge.
Značilnosti panoge
Visokotehnološka podjetja
Nizkotehnološka podjetja
Intenzivnost konkurence
3.6
3.8
Rast trga
3.5
3.1
Turbulentnost na trgu
3.4
3.1
Tehnološka turbulentnost
3.9
3.2

Zaključek
Uporabniško spodbujeno inoviranje omogoča podjetjem hitre povratne informacije s trga pri razvijanju novih izdelkov / storitev. Poleg tega je to način za vključevanje uporabnikov v proces inoviranja in osredotočanje na intuitiven dizajn. Podjetja, ki se angažirajo v uporabniško spodbujenem inoviranju, imajo boljše rezultate inovacij, z razvijanjem svojih tržnih kapacitet so bolje pripravljena na dinamiko trga, več vlagajo v razvoj blagovnih znamk. Vse to pa prispeva k njihovi poslovni uspešnosti. Visokotehnološka podjetja se v primerjavi z nizkotehnološkimi podjetji v povprečju manj angažirajo pri razvoju svojih tržnih kapacitet, kar lahko upočasnjuje njihov razvoj.


Avtorica: Blanka Tacer
blanka.tacer@gmail.com,
Maj, 2014
 

Ni komentarjev:

Objavite komentar