ponedeljek, 31. marec 2014

Podjetniška zgodba - Costadoro Caffe



V sklopu Dnevov Fakultete za Management, sta nas na pobudo študentke Viktorije Arsovske, ki je tudi vodila dogodek, v ponedeljek 24. marca obiskala 24 letni Nace Šumrada Slosar in 26 letni Klemen Pucer, lastnika podjetja Nackle d.o.o. Mlada podjetnika preko svojega podjetja vodita butično kavarno Costadoro Caffe v Kopru in skrbita za distribucijo kave istoimenske blagovne znamke v Sloveniji. Naprej ju žene pozitiven odziv strank, zadovoljstvo zaposlenih in uspehi v zadnjem letu. Želita se dokazati s poštenim delom in obisk predsednika Pahorja med dobrodelno akcijo, ki sta jo vodila je dokaz, da gresta v pravo smer.

Pot v gostinstvu se je za Naceta Šumrado začela že pri 15 letih, ko je pričel delati v restavraciji kot natakar. Po končani Gimnaziji v Kopru je diplomiral na Fakulteti za Upravo in ves čas delal v gostinstvu. Klemen Pucer je tudi obiskoval Gimnazijo v Kopru in študij nadaljeval na Fakulteti za Šport. Spoznala sta se v restavraciji. Kmalu sta ugotovila, da dobro sodelujeta in lahko skupaj nekaj ustvarita, čeprav nista še vedela česa se bosta lotila. Vse prihranke in vse kar sta sproti zaslužila sta leto in pol dajala na kup, dokler se ni pojavila prava priložnost. 

Ker nista bila zadovoljna s kvaliteto kave, ki je ponujena na domačem tržišču in sta kot gostinca bila nezadovoljna z odnosom dobaviteljev, ki prodajajo le kavo kot izdelek in ne nudijo podpornih storitev, sta se odločila, da bosta prav v kavi iskala svojo priložnost. Na začetku sta celo nameravala kavo izvažati v Avstralijo, ampak sta idejo opustila zaradi prevelikih začetnih stroškov.
Raziskala sta trg kave in ugotovila, da je znamka Costadoro glede kvalitete po neodvisnih testih že več let na vrhu lestvic. Izdelala sta enostaven poslovni načrt, ki sta ga kasneje predstavila lastnikom pražarne. Sprva sta poslala le mail v pražarno v italijanskem Torinu, a odgovora ni bilo. Kasneje sta poklicala in ugotovila, da jih sodelovanje precej zanima.

 
Sledila je pot v Torino kjer sta dodatno spoznala pravo kulturo kuhanja espressa in opravila izobraževanje ter izpit, ki je bil potreben kot predpogoj za sodelovanje s pražarno.
Od tistega trenutka dalje je bila njuna pot vse prej kot rožnata. Najprej sta se morala soočiti s financiranjem in ustanovitvijo podjetja. Kljub prihrankom sta kmalu ugotovila, da ti v življenju nihče nič ne podari in da je potrebno vedno upoštevati tudi nepredvidene stroške. Sama pravita, da je začetno oceno stroškov potrebno pomnožiti z vsaj 2 ali 3, da obstaja večji maneverski prostor. Pri investiciji glede odprtja kavarne sta delno finančno pomoč poiskala tudi pri družinskih članih. Na bankah nista sploh iskala sredstev, saj bi fiksne mesečne obveznosti in negotovost posla predstavljali preveliko breme. Soočila sta se tudi z odporom na tržišču, saj ju stranke niso jemale resno zaradi mladosti. Problem so predstavljale tudi dolgoročne pogodbe lastnikov lokalov z ostalimi distributerji, na katere so bili le ti vezani.

Iz začetne ideje o distribuciji kave sta bila »prisiljena« odpreti svojo kavarno v kateri bi tako najbolje predstavljala svoje izdelke in storitve, ki jih nudita.Pri odpiranju podjetja sta se soočila tudi s počasno birokracijo in neugodnimi pogoji za študentsko podjetništvo. Kot ustanovitelja družbe z omejeno odgovornostjo sta izgubila status študenta in pravico do študentskega dela. Statusa davčnih zavezancev, ki je bil pogoj za sodelovanje z italijanskim podjetjem, pa jim davčna uprava ni dodelila, dokler nista dokazala, da ne gre za slamnato podjetje. Proces je trajal cela dva meseca.Ko jima je končno uspelo vse urediti, zagnati kavarno in žeti prve uspehe, sta ugotovila, da gre njun uspeh marsikomu v nos in deležna sta bila zunanjih pritiskov in šikaniranj.

Prve mesece po ustanovitvi sta malo spala, dnevi so bili polni stresa in vso delo sta opravljala sama. Po treh mesecih sta zaposlila prvega študenta in kasneje redno zaposlila še eno osebo. Študentom sta na srečanju zaupala, da so začetki podjetništva težki, še posebej, če ne izhajaš iz premožne ali vplivnejše družine. Vsak dan moraš biti pripravljen na številna odrekanja in kot pravita, sta »boljše« živela kot študenta s študentskim delom. Ampak za podjetniško pot sta se odločila, da sama zgradita svojo prihodnost in verjameta, da se tudi s trudom in poštenim delom da kaj ustvariti. Pravita tudi, da bi najprej naredila vse kar je v njihovi moči, preden bi dvignila belo zastavo.

Mladim svetujeta, naj najprej dobro razmislijo, če je podjetništvo res to kar si želijo, saj zahteva veliko časa, truda in odrekanj. Sama si plač ne izplačujeta in ves dobiček sproti reinvestirata v podjetje. Če so mladi pripravljeni sprejeti vse odgovornosti, ki jih podjetništvo prinaša, je tudi verjetnost, da bodo uspešni velika. Sama sta vstopila na zelo zasičen trg in pravita, da moraš vedno poiskati nekaj po čemer se boš razlikoval od drugih in to ti nudi možnost za uspeh, čeprav uspeh ni niti približno zagotovljen. Z razliko od ostalih dobaviteljev kave, gostinske lokale, ki jih oskrbujejo, ne vežejo s pogodbami in jim nudijo vso potrebno opremo, vzdrževanje in predvsem izobraževanje. Izobraževanje je tudi pogoj, da lahko gostinski lokal prodaja kavo Costadoro. S takšnim pristopom si pri strankah gradijo zaupanje in zagotavljajo, da se bodo tudi sami trudili za njihovo zadovoljstvo.
Idej za prihodnost imata veliko in finance precej zavirajo njihov razvoj, ampak iz lastnih izkušenj sta povedala, da je lahko to tudi dobra stvar, saj ni vsaka ideja dobra. Splača se počakati in večkrat premisliti, mogoče pride kaj boljšega in bolj dosegljivega na obzorje. Trenutno s kavo zalagata osem gostinskih lokalov po Sloveniji in povpraševanja imata več, kot ga s svojimi finančnimi zmožnostmi lahko zadovoljita. Za prihodnost načrtujeta širitev na Hrvaško in odpiranje novih kavarn Costadoro. Zanimivo je dejstvo, da v oglaševanje, razen profilov na Facebooku in Instagramu, kjer zadovoljne stranke objavljajo slike njunih umetnin, ne vlagata. Večino strank sta pridobila po principu »dober glas seže v deveto vas«.

Napisala: Viktorija Arsovska in Erik Poniš

četrtek, 27. marec 2014

Bližamo se končnim rešitvam in dodajamo zadnje podrobnosti …



Na šestem srečanju i. šole (inovacijske šole) oziroma predmeta SIPZ so študentje spoznali kaj je poslovno modeliranje. Torej kaj to sploh predstavlja oziroma čemu je namenjeno. Po definiciji (Osterwalder, 2010) poslovni model opisuje kako podjetje ustvarja, dostavlja in kopiči vrednost (ekonomsko, uporabniško, kulturno vrednost). Na kratko lahko poslovni model opišemo z naslednjimi besedami: “kako podjetje deluje in ustvarja denar”. Skozi šesto srečanje i. šole je tako doc. dr. Tina Bratkovič Kregar podrobneje predstavila Kanvas poslovni model, čigar priljubljenost narašča ter se smatra za enostavnejšo obliko poslovnega načrta. Študentom je bil poslovni model Canvas predstavljen tudi na konkretnem primeru.

Canvas (ang.) pomeni platno in je sestavljan iz 9 sklopov (glej sliko): ključni viri, ključni partnerji, ključne aktivnosti, vrednost za uporabnike, ravnanje z uporabniki, segmenti – ključni uporabniki, distribucijski kanali, stroški in prihodki. 


Po predstavitvi teorije in primera (Canvas poslovnega modela) so se študentje lotili dela in najprej vsak zase ter nato s skupnimi močmi v skupini za svoje izzive pripravili poslovni model. Ko so le-te dokončali so jih predstavili celotni skupini. Poslovne modele so pripravili tako za naslednja dva izziva: spletni portal PIA ter predstavitev poglavij knjige »Marketing for Entrepreneurs and SMEs: A global perspective«. V nadaljevanju je doc. dr. Tina Bratkovič Kregar predstavila tudi finančno načrtovanje, katero študentom lahko pride prav, ko se bodo lotili finančnih projekcij za svoje rešitve izzivov. 

Kot zadnje pa so študentje predstavili svojo poslovno priložnost po skupinah na način »elevator pitch«, kateri odraža idejo, da je mogoče podati povzetek svoje ideje v času vožnje dvigala – približno od 30 sekund do dveh minut. Na način predstavitve »elevator pitch« hitro in enostavno opredelimo izdelek, storitev ali organizacijo ter njeno dodano vrednost. Z veliko mero improvizacije ter inovativnosti so nas prepričali!
 
Zapisala: Jana Hojnik